אשדוד - דף הבית
מן הגן
  אל האוניברסיטה
כתוב לנו facebook מפות RSS
שנה גודל טקסט וצבעים:
   
   
עמוד הבית

יום המחוייבות לבטיחות בדרכים במערכת החינוך 

ביום שלישי, ג' בכסלו תשע"ב, 29.11.2011 התקיים יום הבטיחות בדרכים הארצי. במהלך אותו שבוע, התקיימו פעילויות זה"ב (זהירות בדרכים) במוסדות החינוך בעיר, במטרה להעלות את המודעות בקרב ציבור התושבים, צוותי החינוך, ההורים והילדים.

המטה לבטיחות בדרכים, הפועל לאורך השנה להעלות את המודעות הציבורית לנושא הבטיחות בדרכים במדינת ישראל, ולהעמיק את מחויבותם של מקבלי ההחלטות והציבור לבטיחות וסובלנות בדרך, סביב יום ההבטיחות בדרכים מקיים המטה פעילויות במוסדות חינוך וקהילה ברשויות המקומיות ברחבי הארץ. השנה הדגש ליום המחויבות הוא: אלכוהול ונהיגה, התקני ריסון – חגורות בטיחות ומושבי בטיחות והיסח הדעת – שימוש בטלפון נייד בעת הנהיגה.

"יום הבטיחות השנה היה בסימן "חושבים חיים"," מספרת אילנית אלימלך, מנהלת המטה לבטיחות בדרכים באשדוד, ומסבירה: "כולנו חיים על הכביש ביחד זמן רב מחיינו, כולנו חשופים לסיכון להיפגע, כולנו תלויים ישירות זה בזה ואחראים זה לחיי זה ולכולנו הזדמנות שווה לקחת אחריות ולמנוע את התאונה הבאה, כי בכביש כולנו ערבים זה לזה ולכן אם חושבים – חיים."

הפעילויות בבתי הספר מתקיימות באחריותן של רכזות הזה"ב בבתי הספר, והמטה מתגבר ומעבה את הפעילויות.

קראו את חוויות התלמידים וצוותי החינוך בבתי הספר השונים בעיר:
שקד  |  גאולים  |  יהל"ם  |  אילנות  |  הרא"ה  |  צפרירים  |  המגינים  |  מקיף ט'

תלמידי בתי הספר היסודיים, בהובלת פרלמנט הילדים, חותמים על אמנת זה"ב ומתחייבים לשמור על הכללים ונרתמים למאבק העירוני בהפחתת תאונות הדרכים - לחצו וצפו באמנת הזה"ב.

בית הספר היסודי "שקד" - כתבה: איריס אלבז, מורה בביה"ס.
ביום שלישי 29/11/2011 ציינו בבית ספר "שקד" את יום המחויבות הלאומית לבטיחות בדרכים ביום פעילות גדוש אירועים. את היום פתחו התלמידים בצפייה בקליפ וסרטון שהפיקו תלמידי משמרות הזה"ב של בית הספר, בהנחיית הצוות החינוכי ובעריכת המורה לדרמה בטי אילן (קרן קרב).
עם פתיחת היום, התקיים טקס שכלל שירים, המחזת הסיפור "חיפזון וזהרון" ומסרים של זה"ב בסימן "חושבים חיים". במהלך הטקס חולקו פרסים לתלמידים הזוכים בתחרות הכרזות הבית ספרית  ותעודות לכל המשתתפים בתחרות.
ילדי גן "אלון" נכחו אף הם בטקס וקיבלו את המסרים החינוכיים החשובים של כללי הזה"ב.
לאחר הטקס, התנסו התלמידים בפעילויות מגוונות בנושא זה"ב דרך תחומי הדעת השונים: אומנות, אנגלית ושפה. 
עוד במהלך היום חתמו תלמידי בית ספר על אמנת בטיחות בדרכים והתחייבו להתנהג בבטחה כהולכי רגל, נוסעים ורוכבים.
את יום פעילות החשוב והמוצלח הכינה רכזת זהירות בדרכים של בית הספר אדריאנה רוזנפלד – קרנגל.


בית הספר היסודי "גאולים" - כתבה: יעקובי מארי-רוז, רכזת זה"ב.
בבית ספר "גאולים" מצאנו לנכון להקדיש מספר ימי שיא בנושא הזהירות בדרכים וזאת בגלל חשיבות הנושא,
29.11.11 - היום הלאומי לבטיחות בדרכים בסימן "חושבים - חיים" - בשעה הראשונה שמעו התלמידים הרצאה בנושא זהירות בדרכים מפי השוטר, חיים חן, בתיווכה של השוטרת, ליאורה סולטן. לאחר מכן, התקיימו שיעורים בנושא זה"ב אותם העבירו המורים והמחנכים של הכיתות.
30.11.11 - מדריכות מדרשת צוריאל בהדרכתה של הגב' שולי בן מנחם, לימדו בכל הכיתות שיעורים בנושא זה"ב, וארגנו הפסקות פעילות, חוויתיות ולימודיות כאחד.
08.12.12- פעילות "זהירות ואחריות" לכיתות ב'-ד' - את הפעילות העביר אורי אסף בתיווכה של אילנית אלימלך.
ניתן לומר שהלמידה והחוויה שעברו הילדים הייתה משמעותית והמסר "ונשמרתם מאד לנפשותיכם" (דברים ד', ט"ו) יהווה עבורם מסר שאותו יביאו גם אל המשפחות והקהילה.

בית הספר היסודי "יהל"ם" - כתבה: עופרה סופר, מנהלת ביה"ס.
את השבוע פתחנו בטקס שהוכן על ידי תלמידות כיתה ב' מבית הספר. בכל כיתה נמסרו פעילויות וסרטונים בנושא, כמו -כן כל כיתה הכינה כרזה לסיכום השבוע. התלמידים נהנו מפעילות ענפה ומגוונת, התקיים ערב רובעי הכולל הצגה בנושא בשיתוף הורים וילדים, מטעם עריית אשדוד.
ישר כוח לכל העוסקים במלאכת הקודש "ונשמרתם לנפשותיכם מאוד".

 

בית הספר "אילנות" - כתבה: נירית, מורה בביה"ס.
בביה"ס אילנות העבירו מחנכי הכיתות שיעורים בנושא זהירות בדרכים לתלמידים. שיעורים אלו התקיימו בסימן "חושבים חיים". בשיעורים אלו הוכנו שלטים חדשים לכל חדרי הלימוד בהם תמרור עצור עולה ויורד המסמן כניסה או אי-כניסה לחדר, והוכנו סלוגנים בנושא. בנוסף, שבוע קודם לכן, התקיים בשעות אחה"צ, יריד זהירות בדרכים במתנ"ס ד', בהשתתפות הצוות החינוכי, התלמידים והוריהם.

 

בית הספר היסודי "הרוא"ה" - כתבה: מנהלת ביה"ס.
במסגרת שבוע זהירות בדרכים הארצי שחל בין ה- 27.11.11-2.12.11  יזם בית ספרנו ממ"ד הרא"ה מספר פעילויות להגברת המודעות של תלמידנו לשמירה על כללי התנועה, בדגש על "ונשמרתם מאד לנפשותיכם".
במהלך שבוע זה הועברו ע"י חברי מועצת התלמידים והמחנכות פעילויות מגוונות שכללו מערכי שיעור מובנים,יצרו יצירות, הוצגו מצגות וסרטים, הועלו דילמות ונערכו דיונים. יום השיא של שבוע זה היה ביום שישי, בו נערך טקס לכלל הכיתות ובו הציגו התלמידים את הנושא שעסקו בו מההיבט האומנותי, המוסיקאלי והתאטרלי - האוירה היתה חגיגית והתלמידים שיתפו פעולה בהנאה רבה ולמדו נושאים חשובים.
לסיום, תלמידי כתה ה' הביאו אופניים ורכבו כשהם מצוידים באביזרי הבטיחות ומחזירי אור לעיני כולם ותלמידי כתות ו' התלבשו בבגדי משמרות הזה''ב והציגו מעבר חציה והסבירו על תפקידם.
שני שירים הוקלטו והם מצורפים להנאתכם.

בית הספר היסודי "צפרירים" - כתבה: מיכל עמר, רכזת זה"ב בביה"ס.
מדי שנה כמסורת בית-ספרית מתקיים שבוע זה"ב במקביל ליום המחויבות הלאומי לבטיחות בדרכים
אשר נקבע השנה ב-29/11/11 בסימן :"חושבים חיים". בשבוע זה הפעילויות השונות כללו למידה בצד חוויה וטיפוח חשיבה יצירתית תוך שילוב למידה בין תחומית:
אומנות - "יוצרים זה"ב"- שכבה א'-ב' הכנה בעזרת פלסטלינה ע"ג קרטון ביצוע מקומות מותרים למשחק, הכנת מוביילים ו"חמסות" מעוצבות שבם נכתבו מסרונים הקשורים בזה"ב. שכבה ג'-ד' הכינו "טישרטים" תוך דגש על המותג "חושבים-חיים" וסיסמאות אותן המציאו התלמידים.
את הטישרטים לבשו בטקס זה"ב. שכבה ה'-ו'-הכנת כרזות וסיסמאות.
חינוך גופני - לימוד ריקוד ,תנועה וקיום הפסקה פעילה עם תחנות הפעלה בסימן זה"ב: באולינג עם תמרורים, תחנות עם רמזורים וחבלים...
כישורי שפה - לימוד על הכרזה ומטרתה ועיסוק בטקסטים הכוללים כתבות אקטואליות העוסקים במסרי זה"ב ואף לימוד קריאה בשכבה א' העוסק בכך.
מתמטיקה - גימטריה וסמטריה בזה"ב.
הנדסה - לימוד המצולעים בשכבה ב' בסימן זה"ב.
תקשוב - הכנת מצגות, הצגת סרטונים וניתוחם.
למידת עמיתים - תלמידים מכיתות ד' נכנסו לכיתות התלמידים משכבת הגיל הרך והציגו בפניהם מצגות וסיכום הנושאים באמצעות חידונים,משחקים וסרטונים.
כישורי חיים ע"י יועצת ביה"ס - משחקים מסוכנים, משמרות הזה"ב-אחריות אישית.
אנגלית - נלמדו במסגרת שיעורי אנגלית שירים העוסקים בבטיחות בדרכים.
"שעת מחנך" - התקיימה שעת מחנך ע"פ הנקבע השנה ליום המחויבות הלאומי לבטיחות בדרכים בסימן "חושבים חיים".
"הורים מומחים" - בשכבה א' נערכה פעילות יצירתית ע"י אם מכיתה א.2 המומחית בתחום האומנות.
התלמידים הכינו דגמי רמזור ו"מכונית" עם תפילת הדרך כמתנה להוריהם.
התקיימה הרצאה מפי קצין תנועה של משטרת ישראל ע"פ שכבות גיל: א'-ג'  ,ד'-ו'. ההרצאה עסקה במסרים וכללי בטיחות ומוגנות בדרכים.
ההרצאה התקיימה ביוזמת אם מובילה בבית-הספר.
השבוע "נחתם" בטקס  אשר סיכם את העשייה בית-הספר.הטקס כלל דברי מנהלת ביה"ס ורכזת זה"ב, קטעי קריאה, שירים וריקודים, הצגת משמרות הזה"ב אשר מקיימים מדי בוקר וצהריים את תפקידם באחריות רבה ולהם הוקרא מכתב תודה ע"י תלמידה מכיתה א'.
הצגת אמנת זה"ב הבית-ספרית וסיסמאות שכבתיות אשר הוצגו בכרזות. ערך קדושת החיים הינו ערך נשגב ונעלה מאוד. "עדיף לאבד רגע בחיים מאשר את החיים ברגע".

בית הספר היסודי "המגינים" - כתבה: אילנית אלחלו, מנהלת ביה"ס.
במסגרת שבוע זהירות בדרכים שנערך בבית ספרנו  נערכו פעולות מגוונת ששיאן ביום הבטיחות בדרכים 29.11.11:
הפעילויות היו רבות ומגוונות וכל מורה בחרה את המתאים לשכבת הגיל אותה היא מלמדת ולנושא הספירלי של שכבת הגיל:
בכיתות א' וב' ניתן הדגש על חצייה בטוחה וכללי החצייה, נלמדו העקרונות, הודגמו המהלכים הדרושים ונערכו סימולציות  המדגימות חצייה נכונה.
בכיתות ג' עסקו בחשיבות חגורת הבטיחות התלמידים, בלמידה התיאורטית, הבנה ופעולות הסברה במשפחות התלמידים. חשיבות רבה הייתה לכך שהתלמידים יידעו להסביר לבני משפחותיהם ולחברים עלחשיבותם של החגורות ומושבי הבטיחות לשמירה על הנוסעים ברכב מפני פגיעה בעת תאונה או בלימה ועל כך שחגורת בטיחות יכולה להציל חיים.
בכיתות ד' ו ה' נערכו פעילויות לקידום השימוש בקסדה. התלמידים חקרו אירועים ומקריםהמתארים  נזקים שנגרמו לאנשים עקב היעדר חבישת קסדה. התלמידים למדו  כמה מסוכן לרכב ללא קסדה ועל יתרונותיה של הקסדה, עד כדי הצלת חיים.
בכיתה ו'  נעשו פעילויות בנושא לנראות בחשיכה- לקראת החורף. נערך חידון לתלמידים בנושא, התלמידים למדו את התנאים המגבילים הקיימים בחורף.
בנוסף לפעילויות שקיימנו  במהלך השבוע- ביום זהירות בדרכים בכל כתה נערכו פעולות הסברה וגיוס לאחריות אישית כשהשיא היה בחתימת הילדים על אמנת  זהירות בדרכים,אותה ניסחו ילדי הפרלמנט העירוני של ילדי אשדוד.
נקווה כי פעולות אלו יסייעו בהפנמת והטמעת כללי הזהירות והאחריות מצילי החיים.

בית הספר התיכון מקיף ט'
במסגרת היום הבינלאומי לבטיחות בדרכים שחל ב- 29-11-2011, כ- 250 תלמידי שכבה ז' ממקיף ט' יצאו יחד עם המחנכות ורכזת המעורבות החברתית ויועצת השכבה,שרי ציוני, לפעילות בנושא בגני הילדים ברובע יב'.
המטה לבטיחות בדרכים בהנהלת אילנית אלימלך וגף ההדרכה, יצרו פעילות משותפת עם רכזת המעורבות. הפעילות כללה בתוכה הקראת סיפור, עבודה אישית עם ילדי הגן על עבודת יצירה לחגורת הבטיחות, הפעלה ושירה ולבסוף חלוקת כללי בטיחות להורים וכן צמיד זוהר בלילה. 7 כיתות ז' מהמקיף, יצאו יחד עם המחנכות לאחר שקיבלו הדרכה לפעילות בת שעתיים ב-7 גני ילדים (כל כיתה לגן), יצרו, עשו, הקריאו, נקשרו לילדים ובעיקר חוו על עצמם את היכולת להדריך ולהעניק מסרים חשובים לילדי הגנים. 

;#;#
כל הזכויות שמורות © 2011 עיריית אשדוד  עיצוב אתר: NivDesign  נבנה ע"י החברה לאוטומציה
לעמוד הבית  |  הפוך לעמוד הבית  |  הוסף למועודפים  |  הצהרת פרטיות  |  זכויות  |  הדפסה  |  שלח לחבר  |  צור קשר