image

טקס סיום בוגרים בכנסת ישראל

בוגרי כיתה ו' של חמ"ד מוריה, החליטו השנה לשבור את המוסכמות ולפרוץ את גבולות העיר אשדוד. הם בחרו לקיים את טקס הסיום שלהם, שחל כידוע בשנת ה-70 למדינה, דווקא בכנסת ישראל - בית המחוקקים, המסמל את המקום בו מקבלים החלטות מדיניות משמעותיות. רעיון מקורי לטקס סיום שזכה לפרגון גם מבאי הכנסת וגם מאנשי חינוך. דרך חדשה ללימוד אזרחות.

תאריך: 02-07-2018

אני, אושרת, בתם של שרה ואברהם למשפחת קסה, בוגרת כיתה ו' בחמ"ד מוריה אשדוד. תלמידת ביה"ס במשך 6 שנים, ותמיד הייתי בתוך העניינים. יש לי כישרון ומאוד אתלטית. אני נרגשת לעמוד כאן, בכנסת ישראל, ולהנציח את ערך האהבה לעם ישראל. לרגל סיום לימודיי בחמ"ד מוריה ולרגל חגיגות ה-70 למדינת ישראל, אני נושאת דברים לכבוד כל יוצאי אתיופיה אשר נספו בדרך ולא זכו להגשים את חלומם ולעלות לארץ ישראל. לכבוד הוריי המסורים, אוהבי התורה והמכבדים כל אדם.
image

את טקס הסיום הזה שהתקיים ביום רביעי האחרון, לא ישכחו בבית ספר חמ"ד מוריה הרבה מאוד שנים. גם בכנסת יזכרו זאת לאחר שבוגרי בית הספר החליטו לערוך את טקס הסיום של בוגרי כיתות ו', בכנסת ישראל ולעלות יחדיו לירושלים – בירת הקודש. את היום המיוחד הם התחילו בסיור מודרך לבוגרים ולהורים ובסיומו התכנסו באולם הישיבות של וועדת חוקה חוק ומשפט, שם קיבל את פניהם כב' השר אורי אריאל, שר החקלאות ופיתוח הכפר, אשר שיבח את ההורים על הדרך הנכונה בחינוך ילדיהם וברך את הבוגרים על היוזמה המקורית תוך שהוא מאחל להם דרך צלחה בדרכם החדשה. השר דיבר על האתגרים העתידיים שעומדים בפני התלמידים בחטיבות הביניים והתכונות הנדרשות להם, על איכות הבוגרים שמערכת החינוך מוציאה מתחת ידיה במשך השנים ועל תרומתם למדינה.

 בהמשך חילק השר תנ"ך לכל בוגר ושמע דברים מפיו של מנהל בית הספר מר בילו בן יצחק, ומפי יו"ר ועד ההורים הכיתתי הגב' מריה נסטרנקו, שריגשה את השר בדבריה כאשר סיפרה על העלייה מארצות חבר העמים ועל תהליך קליטתה בארץ. את פרק הנאומים והברכות סיימה מחנכת הכיתה, הגב' אילוז סוזי, ועל אף שהתרגשה בעצמה מערב הסיום ומהפרידה הקרובה מתלמידיה, אותם היא מלווה בשנתיים האחרונות, לא שכחה להודות גם להורים ולכל מי שמלווה את תלמידיה, מתחילת מסלולם בבית הספר ועד היום. כן כיבדו את הבוגרים בנוכחותם הגב' קורל שריג יו"ר ועד ההורים הבית ספרי, ורב ביה"ס כבוד הרב שלמה אלחרר.

 בטקס עצמו גאתה ההתרגשות והגיעה לשיאה כשהתלמידים נקראו לעלות לבמה לקול תשואות ההורים. הראשונים לעלות היו בנות השכבה שהתייצבו בקדמת הבמה ופתחו בריקוד מרגש לצלילי השיר – "ירושלים האחרת". אחריהן, עלו הבנים ומיד לאחר מכן נתבקשו כולם, כל אחד בתורו, לשאת נאום חוצב להבות לתפארת מדינת ישראל, במתכונת הדלקת המשואות ביום העצמאות.

 פרק הנאומים היה שיאו של הטקס. כל נאום היה מרגש יותר ממשנהו ובכל נאום היה אפשר לשמוע קולות נוספים המלמדים על אישיות הילד/ה, מערכת הערכים אותם ספגו בבית הספר, דברים על היסטוריה יהודית ומורשת ישראל ועל מעמדה של ירושלים בחיי האומה. דוגמא בולטת לנאומי התלמידים, אפשר היה לשמוע מדבריה של התלמידה אושרת, וכך היא אמרה:

 "אני, אושרת, בתם של שרה ואברהם למשפחת קסה, בוגרת כיתה ו' בחמ"ד מוריה אשדוד. תלמידת ביה"ס במשך  6 שנים, ותמיד הייתי בתוך העניינים. יש לי כישרון ומאוד אתלטית. אני אוהבת שירה ישראלית. שקדנית וחרוצה בתחום הלימודים ואוהבת את כל המורים בבית הספר. אני נרגשת לעמוד כאן, בכנסת ישראל,  ולהנציח את ערך האהבה לעם ישראל. לרגל סיום לימודיי בחמ"ד מוריה ולרגל חגיגות ה-70 למדינת ישראל, אני נושאת דברים לכבוד כל יוצאי אתיופיה אשר נספו בדרך ולא זכו להגשים את חלומם ולעלות לארץ ישראל. לכבוד הוריי המסורים, אוהבי התורה והמכבדים כל אדם.

  הם, ששרדו במסע והצליחו לבנות את ביתם בעיר מגורינו אשדוד. לכבוד אחיי ואחיותיי שעוזרים לי להשיג את כל מטרותיי ועומדים לצידי בכל מקום ובכל זמן, ולתפארת  מדינת ישראל!!!".

 לאחר הטקס ולפני שנפרדו מהכנסת, העניקו התלמידים תעודת הוקרה לשר אריאל על "אשר נאות לפנות מזמנו היקר לשאת את ברכתו לילדי דור העתיד, בטקס סיום בוגרים בכנסת ישראל, לרגל שנת השבעים למדינה". התעודה חתומה ע"י מנהל בית הספר, המחנכת ותלמידי כיתה ו' – בוגרי מחזור נ"ה.

 לאחר הפרק הרשמי והטקס המרגש, נסעו כולם לארוחת ערב חגיגית במסעדת "פינתי" בירושלים. כאן נכונה הפתעה כאשר עלו ההורים וברכו את ילדיהם  ואיחלו להם הצלחה בדרכם הבוגרת. גם הילדים השיבו בדברי ברכה וכל אחת ואחד הכריזו מה זה להיות בוגר/ת. לסיום, לכל תלמיד הוענק שי וספר מחזור מהודר.

 ומה אמרו ההורים?  ההורים היו באמת נרגשים מהחוויה היוצאת דופן. הנסיעה לירושלים בבחינת "ברוב עם הדרת מלך", הביקור בכנסת והמפגש עם השר, דברי הברכה ונאומי התלמידים רגשו אותם מאוד והותיר בלבם זיכרון חזק, כשהם מודים לצוות החינוכי שליווה את ילדיהם בכל השנים ומודה להם על טקס הסיום שהיה בהחלט אקורד סיום למוסיקה נפלאה שליוותה את ילדיהם 6 שנים תמימות. אדי קושניר, אבא של מילנה, סיכם במילים פשוטות וחד משמעיות: "היה מרשים, מדהים ומרגש עד דמעות". עבורו אגב, היתה זו הפעם הראשונה בכנסת ובעיניו טקס הסיום לבוגרים היה ממש ברמה ממלכתית.

close