image

עיר חכמה

אשדוד, העיר החמישית בגודלה בישראל, היא עיר דינאמית ותוססת עם תכנון אורבאני מוקפד, שכונות מגורים מטופחות, מבנים ציבוריים מודרניים ותשתיות מתקדמות, המציעה לתושביה וליזמים תכנית מתאר מעודכנת ומאוזנת עם שפע של אזורי תעשייה, מסחר ופנאי.

מאז היווסדה ב-1956 יצאו לאשדוד מוניטין של עיר קולטת עלייה, המצליחה להפוך את המרקם החברתי והתרבותי של תושביה לנכס שבזכותו התפתחה לעיר שוחרת תרבות ואומנות ובית ליצירה אומנותית מגוונת המטפחת חדשנות ומקוריות לצד שימור, פולקלור ומסורת. אשדוד הפכה לאחד המרכזים הכלכליים החשובים ולמטרופולין אזורי, הודות למיקומה על צומת דרכים חשוב ובמרחק קצר ממרכזים עירוניים גדולים כתל אביב וירושלים, ובשל היותה עורק כלכלי ותיירותי חשוב עם שלושה אזורי תעשייה. העיר מציעה לתושביה שפע הזדמנויות כלכליות, פיתוח עירוני וטיפוח מקורות פרנסה המאפשרים למרביתם למצוא בה את פרנסתם וליהנות משירותים מוניציפאליים ברמה גבוהה. אשדוד הולכת ותופסת את מקומה הראוי בצמרת הרשויות במדינת ישראל עם פרסים מרשימים כמעט בכל תחום אפשרי. על כך אומר ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי: "אני גאה בעשייה העירונית שבאה לידי ביטוי בכל אפיק אפשרי. 

עיור, דיגיטציה, גלובליזציה, התפתחויות טכנולוגיות חדשות וחדישות וההגירה הבלתי פוסקת אל הערים מחייבת דרכים חדשות לנהל, ליצור, להשתתף ולספק שירותים איכותיים לתושבים בתוך הערים הגדולות.

תהליכים רחבים אלו מחייבים את הרשויות לחשוב, לנהל ולתכנן אחרת, להוביל תהליכי התייעלות כלכלית וניצול המשאבים הקיימים באופן יעיל ומקיים. כל זאת על מנת להמשיך לספק שירותים ברמה הגבוהה ביותר לתושבים ולשפר את איכות החיים בעיר.

התחרות של הרשויות על משאבים ועל אוכלוסיות ממריצות אף הן פיתוח פתרונות אפקטיביים טכנולוגיים לטווח רחב של בעיות.

ראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי, הציב לפקידות הבכירה מטרה אסטרטגית להפיכתה של אשדוד לעיר החכמה של ישראל. הוחלט שמהלך זה יאגם ויהפוך לציר המרכזי והאסטרטגי של כל העשייה בעיר במטרה לייצר את קפיצת המדרגה המשמעותית לעיר אשדוד.

מהלך זה חייב בניית תכנית אסטרטגית רחבת היקף ולצורך כך גוייס מומחה- אורי בן ארי ואנו בעיצומה של סיום כתיבת התכנית. הוקמה וועדת היגוי בראשות ראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי וכל שדרת הניהול הבכיר שותף לוועדה זו.

מהמיפוי שנעשה על ידי היחידה האסטרטגית  בעיר עולה כי בעיר אשדוד, מובלים מזה מספר שנים מהלכים מחוללים וגדולים בתחום העיר החכמה וזאת על פי מדדים וקריטריונים בינלאומיים. המיפוי נעשה על פי המודל של בוייד כהן, מודל מערכת המושתת על תפיסת הקומות ואשר מתייחס ל- 6 היבטים:

תחבורה וניידות, ממשל זמין וחכם, חינוך, אורח חיים חכם: בריאות, חוסן וביטחון עירוני, תרבות ואושר, סביבה חכמה: תכנון אנרגיה, מים, אוויר ופסולת, כלכלה חכמה. 

עיריית אשדוד מבינה כי יש לחשוב אחרת, לנהל אחרת ובעיקר להישען על מערכת מרכזית טכנולוגית, מערכת היודעת לנטר ולבקר את הנתונים בכל התחומים ומציבה בפנינו את היכולת לפעול ולדגום בזמן אמת את מתן סדרי העדיפויות למגוון הנתונים אשר יזרמו מכל התשתית הטכנולוגית והסנסורים הפרוסים בעיר.

מאמץ מיוחד ניתן לאפיין מערכת זו  תוך בחינת שיתופי פעולה עם ערים בעולם. אנו נמצאים בקשרים מתקדמים עם ערים תאומות בצרפת לשיתוף פעולה פורה בתחום ולמידה הדדית בתחום ערים חכמות.  

אשדוד העיר החכמה של ישראל

 

close