image

שנת שירות

"הדואג לימים זורע חיטים, הדואג לשנים נוטע עצים, הדואג לדורות מחנך אנשים"

שנת שירות היא שנת התנדבות ועשייה בחברה ובקהילה לפני הגיוס. קיימות מסגרות רבות המציעות תפקידים מגוונים לש"שינים (מתנדבים בשנת שירות). 

תנועות נוער

תנועות הנוער הציוניות בישראל פועלות במישורים דומים בהקשר לשנת שירות- בסוף י"ב חניכי התנועה, כמו גם בני נוער חדשים, יוצאים לשנת שירות בתנועה במסגרת מסלול נח"ל. במהלך שנת השירות הש"שינים עוסקים בחינוך בני נוער, ביצירת מרחב חברתי ערכי עבורם- הם אחראים על הסניף של התנועה בישוב בו הם עובדים. אלמנט נוסף חשוב מאוד בשנת שירות הוא יצירת חיי קבוצה- הגרעין- קבוצת הש"שינים שחיים יחד בשיתוף. שנת השירות היא התנסות בחיים שיתופיים עם אנשים נוספים- סיטואציה מעניינת, מאתגרת ומהנה! 

מסלול נח"ל

 שנת שירות בחלק מתנועות הנוער והארגונים כוללת השתייכות למסלול נח"ל- מסלול התנדבותי הכולל את שנת השירות והשירות הצבאי. בשנת י"ב מתגבש גרעין- חבורה של חניכי התנועה וחברה שמצטרפים, שתגור יחד במהלך השנת שירות ותעבוד ביחד. בתום שנת השירות מתגייסים בני הגרעין ביחד לצבא- מתגייסים לפי מוקדים: הבנים הולכים לגדוד 50 או גדוד קרקל, והבנות לקרקל או לתפקידים שונים בחייל חינוך. לאחר שנה וחצי של שירות צבאי רגיל יוצאים בני הגרעין לפרק משימה- הם חוזרים לגור יחד בעיר או ישוב ולעבוד בקהילה על מדים. מסלול הנח"ל מאפשר חווית שנת שירות ושירות צבאי מיוחדת, מגוונת וחברתית המשלבת תרומה לחברה.

הנוער העובד והלומד

הוקמה בארץ ב - 1924, על ידי בני נוער עובדים שהתאגדו להגן על עבודתם וזכויותיהם. בתנועה כיום מאות סניפים, קינים ומועדונים בכל רחבי הארץ. בתנועה חברים עשרות אלפי חניכים יהודים, ערבים ודרוזים. ערכי התנועה הם שלום, שיתוף, שוויון ודמוקרטיה. חניכי התנועה לובשים חולצה כחולה עם שרוך אדום.השומר הצעיר- תנועת הנוער היהודית הראשונה, הוקמה ב -1913 בגליציה, והכשירה קבוצות לעלות לארץ ישראל. מאז ועד היום התנועה פועלת ומחנכת בארץ ובעולם. התנועה דוגלת בציונות, שלום ואחוות העמים,ומקיימת פעילות חינוכית בדגש על חיי קבוצה ושיתוף. הקימה את תנועת הקיבוצים - הקיבוץ הארצי. חברי התנועה לובשים חולצה כחולה עם שרוך לבן.המחנות העולים- התנועה נוסדה בארץ ב-1926 על ידי 11 תלמידי כתה י"אמבית הספר התיכון "הגימנסיה הרצליה" בתל אביב. אותה קבוצת תלמידים מאסה בדרך החיים של הוריהם והחליטה ליצור חברת נוער ציונית שתצא להגשמה חלוצית ותחנך נערות ונערים. כיום, התנועה מקיימת פעילות בשוטף ובשיא- טיולים וסמינרים, במטרה לקיים חברת נוער פעילה, שוויונית ומתוקנת בארץ. התנועה דוגלת בשוויון, עזרה הדדית, אהבת הארץ, שלום, שיתוף, חירות ועבודה.

תנועת תרבות

 גרעיני אומנויות-הוקמה בשנת 2003, ע"י גרעין אמנים שעשה שנת שירות בחברה למתנסים והחליט להקים תנועת נוער חדשה, המתעסקת ביצירה ובעיצוב התרבות בישראל, ובשינוי פני המציאות דרך אמנות. לתנועה סניפים ברחבי הארץ והיא מקיימת פעילויות תרבות ענפות.

תנועת הצופים

תנועת הצופים העולמית הוקמה בבריטניה ב- 1907, ובארץ ב1925, ומקיימת פעילות ענפה בארץ ובעולם. התנועה מונחית על ידי השקפת עולם המבוססת על ערכי המורשת של עם ישראל ולאור ערכיה הדמוקרטים של מדינת ישראל, לרווחתם וכבודם של בני האדם. לתנועה גרעין נח"ל, וכמו כן מסגרות שונות שבהן ניתן לעשות שנת שירות.

המכבי הצעיר

התנועה הוקמה בשנת 1929 בצ'כיה, בוועידת "המכבי הצעיר", שבה הוחלט להקים את סניפי המכבי הצעיר בצמוד לאגודת הספורט ברחבי אירופה. תנועת המכבי הצעיר היא הפלג החינוכי של מרכז מכבי ישראל שהוא מרכזי בתנועת מכבי העולמי וכיום התנועה פעילה ב-21 סניפים בכל רחבי ארץ ישראל. התנועה מחנכת את חבריה לחלוציות ושירות בכל שטחי החיים, לפי צווי שעה בדרכי יוזמה אישית יוצרת. תנועת נוערחינוכית, לאומית, ספורטיבית, בלתי מפלגתית המושתתת על ערכי היהדות והציונות.

מרכז מעשה "גרעין איתן"

מרכז מעשה פועל משנת 2004 לקידום שוויון הזדמנויות ופיתוח מנהיגות אזרחית בקרב צעירים מישובי הפריפריה באמצעות הפעלת מסגרות התנדבות מקצועיות. כל המסגרות כוללות התנדבות משמעותית ובעלת ערך במסגרות חינוך לשיפור מדדים לימודיים וחברתיים בפריפריה, תהליכי למידה ופיתוח מסלול השכלה וקריירה, קידום תהליכי זהות והעצמה אישית, הכשרה למנהיגות, מפגש רב תרבותי ופיתוח מודעות חברתית.אחד הרעיונות המרכזיים העומדים מאחורי "גרעין איתן" הוא לחזק את המתנדבים דרך מעשה ההתנדבות שתורמת גם לחברה ולקהילה, תוך בחירה במתנדבים מהפריפריה- קידום הזדמנויות.

אחריי

 עמותה חינוכית חברתית הפועלת במטרה להצמיח מנהיגות צעירה ולעודד מעורבות חברתית בקרב בני נוער וצעירים הנמצאים בצומת הדרכים האחרון בו ניתן להשפיע על עתידם באמצעות חינוךבאמצעות תכניות חינוכיות המחברות לאבני דרך בחברה הישראלית נוטעת העמותה בחניכיה תחושת הצלחה ומסוגלות ומעודדת אותם להשתלב כאזרחים תורמים בחברה הישראלית. מדי שנה חברים בתנועה כ- 5,000 בני נוער אשר משתתפים בכ-200 מסגרות פעילות בתוכניות הכנה לשירות משמעותי בצה"ל, הכנה לבגרות, תכנית לשילוב עולים, תכנית שטח וסיירות, שנת שירות, מכינה קדם צבאית וארגון בוגרים המלווה למעלה מעשרים אלף בוגרים במהלך השירות הצבאי ואחריו.

בני עקיבא

 תנועת נוער בינלאומית נוסדה ב1929.בני עקיבא ישראל מהווה את תנועת הנוער המרכזית של הציבור הדתי לאומי בישראל. שמה של התנועה נגזר משמו של רבי עקיבא, שמסמל הן את הגבורה היהודית והן את לימוד התורה. סמלה מבטא את האתוס המרכזי שלה "תורה עבודה"-לוחות הברית ולצדם עלי זית ושעורה ומעליה חרמש  וקלשוןעל הלוח הימני כתובה האות ת' המסמלת את התורה ועל הלוח השמאלי כתובה האות ע' המסמלת את העבודה.

נועם

תנועת הנוער של התנועה המסורתית- שמה לה למטרה לטפח מעורבות ומנהיגות נוער בתנועה המסורתית ובחברה הישראלית. פעילי נוע"ם מהווים מעצבי חברה ותרבות במטרה לתקן עולם ולקדם צדק חברתי במדינת ישראל. התנועה פועלת להעמקת השייכות היהודית על ידי שיח פתוח, לימוד מעמיק וחוויה משמעותית, תוך שמירה על גישה פלורליסטית ומכבדת. ערכי התנועה הם: ציונות, אהבת הארץ, שירות משמעותי בצה"ל, קליטת עליה, סולידריות ושיתוף עם יהדות התפוצות, שמירה על הטבע ואיכות הסביבה, פלורליזם, שמירה על כבוד האדם ושוויון בין המינים. 

עמותות וארגונים

ישנם גופים שונים ומגוונים דרכם אפשר לעשות שנת שירות שאינה כוללת גיוס משותף לצבא, הנוגעת ברבדים שונים של החברה- עבודה עם ילדים בעלי מוגבלויות, הדרכת טיולים,עבודה עם נוער בסיכון ועוד. כל המסגרות הן מסגרות חינוכיות העוסקות בשינוי והשפעה על המציאות. שנת השירות כוללות גם את חוויית חיי השיתוף- לרוב חיים הש"ש יחד בקומונה ולוקחים חלק אחד בחייו של השני- הזדמנות להתנסות מיוחדת ומעניינת!

מרכז מעשה

 פועל משנת 2004 לקידום שוויון הזדמנויות ופיתוח מנהיגות אזרחית בקרב צעירים מישובי הפריפריה באמצעות הפעלת מסגרות התנדבות מקצועיות. כל המסגרות כוללות התנדבות משמעותית ובעלת ערך במסגרות חינוך לשיפור מדדים לימודיים וחברתיים בפריפריה, תהליכי למידה ופיתוח מסלול השכלה וקריירה, קידום תהליכי זהות והעצמה אישית, הכשרה למנהיגות, מפגש רב תרבותי ופיתוח מודעות חברתית. שנת השירות ב"גרעין יחד" כוללת שנת התנדבות ששמה דגש מיוחד על עבודה עם נוער בסיכון במסגרות חינוך פורמאליות ובלתי פורמאליות בפריפריה.

עמותת עמיחי

 קמה כיוזמה של הורים לילדים בעלי נכויות התפתחותיות – פיגור שכלי, אוטיזם,תסמונת דאון ונכויות מורכבות אחרות. מטרת העמותה היא לתת מענה לשתי מצוקות מאוד גדולות מאוד מהן סובלים אותם ילדים: תעסוקה בשעות הפנאי ורצף פתרונות לטווח ארוך. המתנדבים בשנת השירות עוזרים בעשרת המסגרות השונות שמפעילה העמותה, ובעצם מהווים חלק אינטגרלי ממערך המתנדבים שלה. במהלך השנה יש דגש על הכשרה והעצמת המתנדבים.

הסוכנות היהודית

קמה כיוזמה שמטרתה לחזק את הקשר בין הקהילות היהודיות בצפון אמריקה לארץ, תוך כדי הפגשת בני נוער בוגרי תיכון מהארץ עם ילדים ובני נוער מהקהילות היהודיות. במהלך השנה מתגוררים השליחים באחת ממדינות צפון אמריקה אצל משפחה יהודית אומנת, ועובדים במסגרות שונות ומגוונות בקהילות היהודיות. השליחים מעורבים בפעילות החינוכית הקשורה בתרבות ישראל, באקטואליה ובהסברה ישראלית, בחגים, במסורת היהודית ובלימוד עברית, תוך כדי שימוש בכלים בלתי פורמאליים.

חוגי הסיירות של קק"ל

 הוקמו לפני 40 שנה. הכלי החינוכי העיקרי של המחנכים בחוגי סיירות הוא השטח, באמצעותו הם מגיעים לכל קשתות החברה הישראלית, מעצבים ומחנכים חוגים (קבוצות) לאהבת הארץ, הטבע והסביבה, אזרחות משמעותית ותרומה לקהילה. במהלך שנת השירות בחוגי הסיירות ידריך המתנדב שלושה חוגי סירות בגילאים ובאזורים שונים. ההדרכה כוללת העברת פעולה בשבוע והדרכת טיול אחת לחודש. היבט נוסף של שנת השירות בחוגי סירות הוא החיים בקומונה- כל קומונה כוללת 4-7 מתנדבים החיים ומדריכים יחד, מה שמבטיח חוויה משמעותית ומגבשת.

עמותת אתגרים

 מפעילה תוכניות וחוגי ספורט אתגרי לכ-5,000 אנשים עם מוגבלויות ברחבי הארץ. הפעילויות כוללות שבעה מועדוני אופניים, קבוצות ריצה והליכה, שייט, קארטינג, קיאקים, צלילה, סקי מים ועוד. העמותה נוסדה על ידי גרעין של נכים, אזרחים, נכי צה"ל ואנשי שיקום, ועוסקת בקידום והעצמה, שילוב חברתי, טיפוח מצוינות ויצירת דימוי חדש וחיובי של האדם עם המוגבלות כלפי עצמו ובעיני החברה בישראל. הש"ש ב"אתגרים" משמשים כעוזרי מדריך בקבוצות אתגרים בחינוך המיוחד, כל יום קבוצה אחרת. הם מתמקדים בענפים: חבל, אופניים ושייט. מלבד ההדרכות יש גם ישיבות הדרכה, ליווי חברתי וסופי שבוע גרעיניים. לעמותה שתי קומונות של 5-6 חברים, במגדל העמק ובחולון. הגרעין מלווה הן על ידי רכזת חינוך מיוחד והן על ידי מנחה חברתי עם ניסיון בעבודה עם ש"ש.

עזרא

תנועת הנוער התורני לאומי בארץ ישראל. התנועה נוסדה בסוף שנת 1919 בגרמניה, על ידי קבוצת סטודנטים  מקומיים, שומרי תורה ומצוות, שחונכו בשיטת"תורה עם דרך ארץ". שיטה זו ראתה את היהודימשתלב בכל תחומי החיים.סטודנטים אלו הבינו שכדי לחנך לשיטה זו צריך ליצו מסגרת בלתי פורמלית גם לשעות הפנאי, שתשלים את החינוךהפורמלי ותקרב את בני הנוער מקרב היהדות האורתודוקסית לאמונה מעמיקה יותר, להשתתת התורהבכל ענפי החיים ולעלייה לארץ ישראל

 

close