image

באשדוד, המחזור מתחיל מהבית!

מהי הפרדה במקור? 

הפרדה של הפסולת הביתית לשני זרמים (פסולת פריקה ביולוגית - "רטובה"; כל יתר סוגי הפסולת - "יבשה") או יותר, בכלי אצירה נפרדים. התושבים אמורים להפריד את הפסולת למתקנים נפרדים, לפסולת רטובה או יבשה, כבר בבית. הזרם הרטוב יועבר למפעל לטיפול בפסולת הפריקה ביולוגית, והזרם היבש יועבר לתחנת מעבר למיון פסולת, לצורך מיון של מרכיבי פסולת למחזור, ומשם למפעל מחזור פסולת. פסולת שאינה ברת מחזור תועבר לאתרי הטמנה לפסולת מעורבת. בשיטה זו הפסולת המופרדת נקייה יחסית ובעלת ערך גבוה יותר למחזור. האחריות לטיפול בפסולת חלה על הרשויות המקומיות, בהן כמובן עיריית אשדוד. 

זרם רטוב (אורגני) נקי - שאריות מזון ומרכיבים אורגנים פריקים ביולוגית, ללא אריזות, כגון: פירות, ירקות, מוצרי חלב ומאפים. 
זרם יבש (אחד או יותר) - אריזות ומרכיבי פסולת אחרים בעלי תכולת רטיבות נמוכה, כגון: קופסאות שימורים, טיטולים, שקיות פלסטיק וטקסטיל 
עיריית אשדוד פועלת לצמצום כמות הפסולת הנוצרת בעיר ולהפחתת הפסולת המועברת להטמנה, תוך אימוץ מדיניות המשרד לאיכות הסביבה המכוונת ל"אפס פסולת" בדרך של הפחתה הדרגתית של כמויות הפסולת המועברות להטמנה.

אודות פרויקט "מפרידים במקור"

מפרידים במקור" הינה תוכנית הפרדת הפסולת במקור של עיריית אשדוד. 

בעיית הפסולת היא בעיה כלל עולמית. חומרים אורגניים שהגיעו מהקרקע ועל פי רוב לא חוזרים אליה, מהווים כ-40% מהפסולת הביתית. אנו, הציבור, מהווים למעשה את יצרן הפסולת הגדול ביותר. 

מדינת ישראל הינה אחת מהמדינות המובילות בייצור פסולת לאדם (כ-1.7 ק"ג אשפה ליום). כמות זו מכסה כ-300 דונם מדי שנה באשפה (כיסוי של מעל 40 מגרשי כדורגל!), ועתודות הקרקע להטמנת האשפה הולכות ומתכלות. מתוך דאגה אמיתית לכדור-הארץ, איכות החיים שלנו ושל הדורות הבאים, עלינו למצוא פתרונות חלופיים ולשנות הרגלי חיים יום יומיים. ההפרדה במקור, על ידינו, התושבים, היא הדרך הנכונה ביותר לטפל בפסולת. עלינו מוטלת האחריות להפוך את הפסולת ממטרד למשאב. 

המשרד להגנת הסביבה בחר את אשדוד להיות אחת מ-31 רשויות מקדימות (חלוצות) בישראל, המובילות את מהפיכת הפרדת הפסולת הביתית. החלטה משותפת זו נבעה מחזון ראש העיר להפוך את אשדוד לעיר ירוקה ומקיימת ששומרת על המשאבים היקרים של כולנו למעננו ולמען הדורות הבאים. 

בחודש יולי 2012 יוצאת לדרך תוכנית "מפרידים במקור" (השם שנבחר לתוכנית ההפרדה באשדוד) במסגרתה יפרידו תושבי העיר את הפסולת הביתית לשני פחים: 

פח חום לפסולת האורגנית

(שאריות המזון שלנו: קליפות של פירות וירקות, מזון מבושל וכדומה וכל דבר שהגיע מהאדמה כמו גפרורים למשל). 

פח ירוק לפסולת היבשה 

(אריזות מזון ריקות, שקיות פלסטיק, קופסאות שימורים וכדומה). 

את הפסולת היבשה הניתנת למיחזור כגון: עיתונים, נייר, קרטון, בקבוקי זכוכית ופלסטיק יפנו התושבים למתקני המיחזור הקיימים ברחבי העיר כפי שעשו עד היום. הפרדה זו תאפשר לטפל בכל פסולת בצורה הטובה ביותר: אשפה אורגנית תישלח לאתר קומפוסטציה ושם תהפוך לדשן (קומפוסט) המשמש לחקלאות, או להפקת אנרגיה חלופית, נקייה וידידותית לסביבה. אשפה יבשה תטופל בשני אופנים: חלקה יישלח למיחזור וחלקה יישלח להטמנה. 

תוכנית "מפרידים במקור" תבוצע בשלבים ותחל ברבעים ט"ו ו-י"ז. בהמשך יצטרפו רבעים נוספות עד לכיסוי מלא של העיר. במקביל נערכת העירייה ומכינה את התשתיות המתאימות לקליטת הפסולת המופרדת ברחבי העיר ולהעברתה למתקנים ייעודיים ארציים. את התהליך מלווים מספר גורמים מקצועיים העוסקים בהדרכה בבתי התושבים, במוסדות החינוך בעיר ובגופים עירוניים. 

אנו יוצאים למסע ארוך המחייב כל אחד ואחת מאיתנו לקחת אחריות לקיומו והצלחתו לטובת איכות חיינו היום ובעתיד למען ילדינו והדורות הבאים. הכוח לחולל שינוי אמיתי טמון בשיתוף הפעולה של כולנו ובהתגייסות כל תושבי העיר. אתם מוזמנים להיות שותפים פעילים – לשאול, להציע ולהשפיע. מוקד 106 עומד לרשותכם. נשמח לשמוע, לענות ולצעוד יחד לעתיד טוב ו... ירוק יותר עבור כולנו.


שולחן עגול ושיתוף הציבור

לקראת השקת תוכנית הפרדת הפסולת לשני זרמים, אותה מקדמת העירייה, התקיים השבוע מפגש עם ציבור התושבים ברבעים שבפיילוט הראשוני, על מנת לרתום אותם לתהליכי חשיבה, דיון, העלאת רעיונות וקבלת החלטות. הפיילוט יתקיים ברובעים ט"ו-י"ז ולאחריו יתפרש בהדרגה לכל העיר. אשדוד היא העיר הגדולה ביותר בישראל שמתחילה במיזם, בשיתוף המשרד להגנת הסביבה. 


 

משפחה מפרידה מצטיינת!

כחלק ממהפכת המיחזור באשדוד הפכו התושבים בעיר את הפרדת הפסולת לשני זרמים, לדרך חיים, ובכך הפכו שותפים למהלך המשמעותי ביותר לשיפור איכות החיים באשדוד.

לאות הוקרה, החלה העירייה ב-23/04/2014 במבצע עירוני חדש שמטרתו לאתר ולהכתיר את המשפחות המצטיינות בעיר בהפרדת הפסולת הבייתית לשני זרמים: פסולת רטובה לפח החום ופסולת יבשה לפח הירוק.

המשפחות הזוכות מוכתרות בתואר "משפחה מפרידה מצטיינת" ומוענקים להן זוג אופני רכיבה מעוצבים בצבעי ההפרדה במקור (ירוק וחום), כאות הערכה והוקרה לתרומתם לשמירה על סביבה נקייה. הפרס עצמו יוענק בטקס רשמי וחגיגי שיתקיים ב-08/07/2014 והינו ביטוי לערכי הסביבה: הוא מקדם בריאות, מספק הנאה ומשתלב במודל התחבורה הציבורית של אשדוד.

צוות השופטים בוועדת הפרס, אשר נקראת סיירת משפחה מפרידה מצטיינת, כוללת את ראש מינהלת הרובע, נציגות מצוות ההסברה ונציג ציבור. הצוות מסייר ברבעים, עובר בין הבתים ובוחן האם מתבצעת הפרדה בהתאם לקריטריונים שקבעה הוועדה.

הקריטריונים לזכייה בפרס היוקרתי

  • רצון של כלל בני המשפחה להשתתף בתחרות (חתימה של אדם בוגר).
  • הפרדה מוכחת לשני זרמים לפחות - פח שיש או פח אחר הכולל שקית ובתוכה פסולת אורגנית נקייה בלבד ופח יבש שאינו מכיל פסולת אורגנית.
  • מעורבות של כלל בני המשפחה בהפרדת פסולת (תשאול הילדים).
  • מענה על שאלון בציון של 100.

בסיור הראשון כבר נמצאה משפחה אחת שעמדה בכל הקריטריונים ויותר. מתחת לכיור היו שני פחים, שקית למיחזור בקבוקים וילדי המשפחה ידעו על מה מדובר וכיצד יש לטפל בפסולת. כהוקרה הכתירו חברי הוועדה את משפחת רבינוביץ' מרובע ט"ז כזוכה הראשונה בתואר "משפחה מפרידה מצטיינת".

 

close