image

שאלות ותשובות להורים בנושא שינה

שינה הייתה ועודנה נושא שתופס מקום בשגרת החיים של כל משפחה, לאורך מעגל החיים ובתקופות שונות של שגרה / חופש, בגילאים השונים. ההתנהלות המשפחתית, ההורית, הזוגית סביב הנושא הזה מאפשרת התבוננות ושיח על הגבולות והיחסים במשפחה. לנוחותכם ריכזנו עבורכם מס' שאלות ותשובות בנושא זה.

שאלה: הילד שלנו בן ה-9 לא מצליח להירדם בלי הפלאפון והטלוויזיה. האם להתעקש או לוותר?

מחקרים מראים שצפייה במסכים בשעות הערב והלילה (מחשב/ טלפון / טלוויזיה) מקשים על תהליך הכניסה לשינה כיון שהם פוגעים בהפרשת הורמון השינה (מלטונין). במשפחות שבהם ישנם גבולות ברורים וכללים ברורים כמו כמה זמן במשך היום הילד יכול להשתמש בטלפון/ במחשב היכן, מתי וכו', יהיה קל יותר להציב גבולות. חשוב לנהל שיח פתוח עם הילד על הנושא, ברגישות ובהתאם לגילו ולא להנחית עליו את הגזרה ללא הכנה, אך חשוב לא פחות לשמש דוגמא בעצמכם- ילד שרואה את הוריו נרדמים מול הטלוויזיה או הטלפון לילה אחר לילה יתקשה להבין מדוע לו אסור לחקות התנהגות זו... צריך להבהיר לילד את עמדתכם ולגבות האחד את השנייה ולהיפך בנושא זה באופן עקבי לאחר שיח ביניכם כהורים, כיון שזהו הרגל שלוקח זמן להטמיע אותו בשגרת החיים המשפחתית. אפשר לקבוע שעה מסוימת שבה כל הילדים בבית מפקידים את הפלאפון במקום שמוסכם על כולכם. אפשר לחילופין להחליט על פרק זמן מוגדר שבו הילד נכנס למיטה עם הטלפון ולאחריו מכבה אותו, או להתקין אפליקציה שבה המכשיר נכבה בהתאם למה שהוחלט. במקרים שבהם הקושי מתמשך אתם מרגישים חסרי אונים או חלוקים בעמדותיכם כשהילד מנצל זאת, כדאי לפנות לייעוץ.

שאלה: אנו מתלבטים האם להפריד את חדר השינה המשותף לשתי בנותינו, האחת בת 3 והשנייה בת 7, הן רבות כל הזמן וההשכבה הופכת לסיוט. מה לעשות?

לינה בחדר משותף הייתה דבר שגרתי ומקובל בדור שבו גדלנו אנחנו ההורים. למדנו לחלוק סודות וחוויות, לריב, להשלים וחוזר חלילה ובמידה מסוימת זה הבסיס לקשר המשמעותי עם האחים ואחיות שלנו. כיום, רמת החיים עלתה וילדים רבים לנים בחדר משלהם, מה שמקל במובן מסוים אך גם מפחית את האינטראקציות המשותפות בין הילדים בבית. במקרים רבים מריבות בין ילדים נוצרות כשיש מאבק על תשומת לב בשל מיעוט זמן עם ההורים במשך היום בשל העבודה ומטלות החיים ואז ההורה מוזעק כל פעם לחדר ומשלם ביוקר על כך. המריבות הן קריאה להורים לחשב מסלול מחדש כדי לסייע לכל ילד למצוא את מקומו הרגשי מול ההורה ולכן הפרדה פיזית של החדרים לא תפתור את הבעיה כנראה. בעבודה משותפת של שניכם כהורים ובאמצעות יצירת שגרת שינה והקדשת זמן איכות לכל ילדה, לחוד וביחד, באמצעות סיפור או משחק משותף, מקלחת, הגדרת שעת השכבה לאורך זמן אפשר להפחית את הקושי.


שאלה: אני ובעלי שונים מאוד בגישה שלנו כהורים ובחופש הגדול יצאנו כולנו משגרה ויש המון ויכוחים בינינו על שעת ההשכבה והילדים (גילאי 12, 9,4) מנצלים זאת. מה לעשות?

בנושא השינה, כמו בנושאים האחרים בהתמודדות עם ילדים חשוב שיתוף הפעולה ביניכם כהורים. ילדים מטבעם בודקים גבולות וכאשר הדברים אינם מוסכמים ומוגדרים הם מנצלים זאת. בחופש, כאשר השגרה מופרת ויש צורך בהתארגנות מחודשת, סביר שיתעוררו קונפליקטים מול הילדים וביניכם, מה שמעורר תסכול והתנגחויות. לפעמים מתחת למחלוקת הזו מסתתרות מחלוקות אחרות הנוגעות ליחסים ביניכם כבני זוג ולא רק כהורים. חשוב לנהל שיח פתוח ביניכם על הנושא, לבוא מגובשים לילדים ולא לשלוף פתרונות מהמותן, שלא יחזיקו לאורך זמן ולכן יבלבלו אותם. גם לגילאים של הילדים יש משקל: דינו של ילד בן 12 שונה מילד בן 4, בצרכיו מס' שעות השינה שלהם הוא זקוק, ביכולתו לשיח על הנושא, בסדר היום בחופשה וכו'. במידה ואתם מרגישים שהגעתם למבוי סתום בשיח ולא הצלחתם למצוא פתרון שמקובל על שניכם כדאי לפנות לייעוץ מקצועי

close